Opis

 

Opis Pogona Henrylawsoni

  • Nazwa łacińska: Pogona henrylawsoni
  • Nazwa polska: Agama brodata karłowata
  • Rozmiary: do 30cm
  • Terrarium: minimum 80x50x50cm, polecane większe
  • Długość życia: około 6-8 lat
  • Aktywność: dzienna
  • Temperatura: 25-30°C w terrarium, około 39°C pod promiennikiem
  • Wilgotność: około 50%
  • Pokarm: mieszany
  • Polecany dla: początkujących
  • Dymorfizm płciowy: widoczny
  • Stan prawny: CITES: NIE UE: NIE Rejestracja: NIE
  • Synonimy: Pogona brevis, Pogona rankini
  • Występowanie: Australia (Centralne Queensland)
  • Uwagi: „mniejsza wersja” popularnej agamy brodatej, równie łatwo oswajająca się

 

 

Pogona henrylawsoni czyli agama brodata karłowata jest jaszczurką z rodziny agamidae, która jest powszechnie znana jako smok Rankina, Agama Brodata Karłowata, Agama Henrylawsoni. Gatunek ten jest również nazywany Lawson’s Dragon, Dumpy Dragon, Pigmej Dragon, Dwarf Bearded Dragon.

Jest ona podobna do większej śródlądowej agamy czyli Pogona vitticeps (Agama brodata). Pochodzi z Queensland w Australii. Osiąga około dwanaście cali (około 30cm) długości.

Jest to mała, atrakcyjna i łatwo się oswaja, wystarczy aby regularnie się nią zajmować. W naturze jedzą wiele żywych owadów, robaków i roślin, jakie napotykają. Podczas gdy młode agamy będą skakać na drzewa i skały aby złapać swoją ofiarę to dorosłe bardziej będą zainteresowane roślinnością, która rośnie na poziomie gruntu.

 

Mają niewielkie różnice kolorystyczne, które pozwalają im poznawać środowisko i unikać drapieżników. Gdy są zagrożone mogą przyciemnić swoją brodę aż do koloru jasno czarnego i otworzyć pyszczek, aby wyglądały bardziej przerażająco, niż są w rzeczywistości.

Mają one niewielką naturalną ochronę w postaci twardszej powłoki jak górnej części ciała, która chroni je przed atakami większych lub latających zwierząt drapieżnych. Pod spodem mają bardziej miękki brzuch, który mogą rozwinąć i spłaszczyć aby stać się potęcjalnie większe.

Pomimo wszystko jaszczurki mają spokojne i ufne nastawienie i bardzo rzadko zdarza gryźć i drapać ludzką rękę. Chociaż nie jest to konieczne, często lubi być wypuszczana poza terrarium, co daje nam czas na sprzątnięcie odchodów czy małą zmianę scenerii.

Wiadomo, że jak u większości zwierząt podczas sprzątania odchodów można złapać jakiś szczep Salmonelli, ale gdy utrzymuje się podstawowe zasady higieny nie ma takiej możliwości. Wystarczą typowe procedury takie jak dokładne mycie rąk. Jeśli zastosujemy się do tej zasady to spokojnie mogą się nimi zajmować i młodsze dzieci, oczywiście pod nadzorem dorosłych.

Z natury są towarzyskim gatunkiem, który ma szereg gestów do komunikowania się ze sobą. Te gesty to kołysanie głową, machanie ręką, zaciemnianie brody i uderzanie ogonem. Pomimo ich towarzyskości, nie zaleca się trzymanie dwóch samczyków w jednym terrarium.

Obecnie większość ludzi poszukujących do domu egzotycznej jaszczurki, wybiera gatunki większe. Warto jednak przemyśleć zakup gdyż większe zwierzę to nie tylko przyjemność ale i większe terrarium, większe koszty utrzymannia codziennego.

Głównym powodem wyboru Agamy Karłowatej jest mniejsza przestrzeń życiowa a zarazem bardzo duże podobieństwo do większej Agamy Brodatej (pogona vitticeps).

Zwierzęta te stały sie popularne ciągu ostatnich 10-15 lat a popularność ich stale rośnie. Głównie ze względu na ich niepowtarzalny charakter i osobowość, Jak również ich ogólną odporność.

 

Przed zakupem należy pamiętać o kilku kluczowych punktach:

– Środowisko Naturalne jest gorące, suche i skaliste i musi być odwzorowane w terrarium. Dodatkowo należy pamiętać że w naturze mają dostęp do licznych krzewów i konarów.

– W niewoli nie mają dostępu do światła słonecznego więc potrzebna będzie specjalistyczna świetlówka UVB 10 jak i żarówka grzejna aby stworzyć im wyspę ciepła gdzie temperatura będzie oscylowała około 39 stopni. W przypadku tej drugiej wystarczy zwykła żarówka tzw. lustrzanka.

– Należy zapewnić im świeży pokarm żywy taki jak: świerszcze, karaczany, szarańcza, czasem mącznik i sporadycznie dla urozmaicenia mole woskowe.

Dodatkowo w zależności od osobnika można podawać niektóre pokarmy roślinne, pamiętając jednak że to zależy od charakteru i nie może stanowić podstawy diety.

 


 admin.banner

materiał powstał z pomocą portalu jaszczurki.net

Możliwość komentowania została wyłączona.